Залишились запитання?

+38 (032)-247-00-43

Аналіз суспільно-політичних очікувань
українців щодо нової влади

СОЦІОЛОГІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ:

«Аналіз суспільно-політичних очікувань українців щодо нової влади»

Грудень, 2014
 

Загальнонаціональне дослідження, проведене Громадською Організацією «Сучасні Українські Рейтингові Системи», має на меті вивчення думки населення України щодо змін в суспільно-політичному житті країни та ставлення громадян до нового складу української владної верхівки. Головні акценти дослідження зроблено на вивченні очікувань українців від результатів власного політичного вибору протягом 2014 року.
 

Аудиторія: громадяни України від 18 років і старше
Регіони: всі області України (за винятком Криму та частково Донецької і Луганської областей)
Методи:
- Проведення фокус-групи
- Телефонне опитування
- Опитування в соціальних мережах та на інших ресурсах Web 2.0
- Моніторинг офлайн та онлайн медіа ресурсів
- Аналіз рейтингів, екзит полів, опитувань, досліджень, експертних думок, статей, звітів та інших матеріалів на цю тему, що є у відкритому доступі
Сукупна кількість респондентів по всіх заходах: близько 120 тис.
Терміни проведення дослідження: жовтень - грудень 2014 р.

2014 рік відзначився знаковими змінами в суспільно-політичному житті країни та загальнонаціональним патріотичним піднесенням громадян України. Трагічні події Майдану, анексія Криму та збройний конфлікт на Сході держави, на думку більшості населення країни, міцно згуртували українців навколо національної ідеї та захисту своєї Батьківщини. Переважна більшість населення України вважають себе патріотами (86%), не вважають себе такими 6%, і не змогли визначитися 8%.
 

При всіх соціальних труднощах кількість людей, які бачать своє майбутнє в Україні, зростає. Відсоток тих, хто, маючи вибір, обрав би для життя Україну, за 16 місяців з квітня 2013 року (48%) до серпня 2014 (59%) виріс на 11%.
 

Найбільше всього зараз українці бояться війни (77% найчастіших відповідей). Крім того, їх сильно хвилює значний ріст цін на продукти та медикаменти (31%), що може призвести до голоду та епідемій; знецінення гривні та інфляція (20%), а також підвищення вартості комунальних послуг (17%) та їхнє відключення (10%).
 

Стосовно того, як повинна чинити українська влада з тими, хто закликає до від’єднання деяких регіонів від України, думки громадян майже рівномірно протилежні. Хтось підтримує лінію перемовин (40%), хтось за жорстке і навіть збройне вирішення конфлікту (35%). Певна кількість населення підтримує ідею прийняття рішення самими представниками регіонів (15%).
 

Основний обсяг інформації про соціально-політичні події в Україні, респонденти отримують із телевізійних програм (31%), Інтернет видань (22%) та соціальних мереж (13%). Велика кількість опитаних покладається на думку рідних та друзів (15%). Преса та радіо мають найнижчі рейтинги – 10% та 9% відповідно.
 

Головними очікуваннями від виборів як Президента, так і депутатів Верховної Ради, була боротьба з казнокрадами, корупціонерами та олігархами. Стосовно останніх майже половина громадян України (44%) ввела би санкції на націоналізацію великих підприємств, що знаходяться в їхній власності. Ще 36% підтримують об’єктивне розслідування придбання цих підприємств теперішніми власниками.
 

Щодо напрямків, на яких повинна була би зосередитися в своїй роботі партія, яку українці обирали в Парламент, найбільше називалися економічні питання (55%), оборонні (29%) та гуманітарні (6%). Найбільш важливим напрямком в роботі влади найближчим часом українці вважають врегулювання збройного конфлікту на Сході країни (35%), розробку та впровадження економічних реформ (21%), турботу про оборонну здатність країни (16%) та соціальний захист населення (11%).
 

Більше половини українського суспільства серед першочергових завдань для української влади називають контроль росту цін та інфляції (52%), а також боротьбу з корупцією (41%). Крім того, не менш важливими українці вважають питання люстрації (22%), ріст безробіття та масових скорочень (19%), своєчасних соціальних виплат (19%), розвиток виробництва (17%) та налагодження міжнародних стосунків (13%).
 

На листопад 2014 року серед політиків найбільшою довірою громадян України були наділені П.Порошенко (51%), А.Яценюк (45%), А.Гриценко (42%) та А.Садовий (40%). Найбільше довіри втратив О.Ляшко: з 40% у серпні до 28% на початку жовтня 2014 року.
 

На Президента покладають відповідальність за три базові позиції: злам старої корумпованої системи та ініціювання реформ, ефективну військову стратегію і знаходження компромісу між різними учасниками політичного поля. Громадяни України в першу чергу очікують від Президента вирішення військового конфлікту на Сході України (63%) та запровадження ефективних економічних реформ (17%). 9% опитаних прагнуть побачити призначення нових людей у владі та відчути реальні кроки в проведенні люстрації. Збільшення зарплат та зниження цін на основні товари очікує від Президента 7% громадян України. Останнім в переліку очікувань від Президента є питання регулювання торгівлі підакцизними товарами (4%).
 

Умови, за яких населення готове до масових акцій протесту проти політики теперішнього Президента, це відкрита антиукраїнська політика, стимулювання корупції, відсутність економічних змін (інфляція), затяжне військове протистояння, навмисне невиконання своїх обіцянок, пріоритет приватних інтересів над суспільними.
 

Арсеній Яценюк сприймається більшістю громадян України позитивно. Меншість, яка не задоволена даною кандидатурою, визнає, що сьогодні у нього немає гідних конкурентів. Ставлення до Прем'єра від моменту приходу на посаду до нині - не змінилось, виборець готовий дати час на виконання обіцянок Уряду, адже обставини цієї роботи для України безпрецедентні.
 

Згідно з рейтингом очікувань від роботи Прем’єр-Міністра, українці найбільше прагнуть його рішень в напрямку повернення стабільності національній валюті (37%) та подолання корупції на всіх рівнях (35%). Налагодження якісного забезпечення української армії очікує 14% населення. Ще 8% і 6% громадян України розраховують на розвиток альтернативної енергетики та боротьбу із обігом нелегального алкоголю та тютюну.
 

Від міської влади українці найбільше очікують створення більшої кількості робочих місць (59%). Ремонт доріг (12%), облаштування шкіл, дитячих садків та лікарень (16%) та покращення роботи комунальних підприємств (6%) вважають наступними по важливості питаннями до вирішення міською владою. Останнє місце в рейтингу очікувань від міської влади займає питання заборони продажів алкоголю після 22:00. Майже 67% громадян відвели йому статус «другорядного і на даний момент неважливого». Цілковиту підтримку отримує теза про необхідність проведення люстрації в усіх органах державної влади.
 

Близько 60% українців вбачають в новому складі Парламенту запоруку змін на краще. Більше половини громадян України сподівається, що теперішній склад парламенту буде більш ефективним у порівнянні з попереднім скликанням. Третина має песимістичні настрої і не вірить в будь-які зміни на краще. Лише 7% жителів переконані, що новообраний склад Верховної Ради буде не настільки дієвим і ефективним, як попередній.
 

Найважливішим питанням, яке на думку 35% виборців, повинна вирішити нова Верховна Рада вже в 2015 році є проблема Донбасу та війни на Сході України. 21% виборців вважає пріоритетним запровадження економічних реформ, 16% – забезпечення обороноздатності України, 11% – соціальний захист населення.
 

Основна трійка завдань, що на думку громадян України є найтерміновішими до вирішення новою Верховною Радою, виглядає наступним чином: вирішення військового конфлікту на Донбасі (60%), зменшення податкового навантаження (18%) та врегулювання енергетичної кризи (14%).
 

Респонденти також сподіваються, що Верховна Рада України нового скликання в своїй роботі зразково дотримуватиметься законності і покращить рівень життя населення країни. Крім того, проведе люстрацію серед чиновників, суддів та правоохоронців, відмінить депутатську недоторканість та боротиметься з корупцію у всіх ешелонах влади.
 

Серед питань, що є не нагальними, але з часом потребують розгляду Верховною Радою у зв’язку із підписанням угоди з ЄС, українці називали реформи аграрного кодексу України (3%) та регулювання виробництва і продажу підакцизних товарів (4%).
 

Щодо вступу України до ЄС, то кількість його прихильників значно зросла після подій на Майдані та у зв’язку з початком війни на Сході країни. 64% респондентів підтримують ідею вступу. Близько 17% опитуваних схиляються до вступу у Митний союз в складі Росії, України, Білорусії та Казахстану і 19% опитуваних не визначилися, якого курсу варто дотримуватися Україні.
 

Серед основних переваг вступу України до ЄС респонденти називали підвищення рівня життя населення, його соціальну захищеність, гідну оплату праці, вільне пересування в межах європейських країн, правомірну діяльність правоохоронних органів, прозорість та не корумпованість влади та залучення закордонних інвестицій.
 

ПІРАМІДА РІШЕНЬ

1. Найкритичніші, кризові проблеми до вирішення найближчим часом. Це найактуальніші проблеми з короткостроковою перспективою вирішення. В цю категорію українці включили чотири основні питання: завершення війни та збільшення обороноздатності країни (46%), подолання корупції та люстрація влади (25%), вирішення актуальних економічних проблем (20%) та забезпечення вчасних соціальних виплат (9%).
 

2. Нетермінові проблеми до вирішення протягом року-двох: реформа охорони здоров’я, індексація пенсій та зарплат, податкова реформа, вдосконалення освітньої програми, дотація сільського господарства, збільшення коштів на розвиток культури та освіти.
 

3. Проблеми, вирішення яких є ознакою ефективної роботи влади. Здебільшого, цю категорію визначають питання зовнішньої політики держави, такі як: скасування візового режиму з ЄС, вступ до НАТО та вступ України до Європейського Союзу.
 

4. Проблеми, розв’язання яких українці вважають практично нереальними, але дуже омріяним. Цю категорію очолює питання повернення Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей до складу України. Також сюди потрапили питання відновлення повноцінного середнього класу та запровадження соціальних програм, спрямованих на збільшення чисельності населення країни.
 

Перелік пріоритетних проблем, що стоять перед новобраною владою, включає вирішення військового конфлікту на Сході, за що проголосувало 35% респондентів, проведення чітких та ефективних економічних реформ (21%), відновлення обороноздатності країни (16%), забезпечення соціального захисту населення (11%) та інші питання (17%).
 

Згідно з моніторингом громадської думки, перші два пункти належать до виключної компетенції Президента України, і саме він несе особисту відповідальність за їх розв’язання. Третьою ключовою проблемою, за вирішення якої 41% респондентів покладає відповідальність на Президента України, є боротьба з корупцією та проведення негайної прозорої люстрації серед чиновників, суддів та працівників правоохоронних органів.
 

Відповідальність за інші дві пріоритетні проблеми, зазначені вище, а саме обороноздатність країни та соціальний захист населення, несе відповідальність новообраний Парламент. Але при цьому, відповідальність за зниження темпів інфляції більшість респондентів покладає безпосередньо на Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка.
 

Відповідальність за вирішення таких питань, як налагодження стосунків з Росією (16% респондентів) та країнами Заходу (13% респондентів), опитані розділяють між Президентом України та новообраним Урядом.
 

Стосовно лідерів думок в українському суспільстві, загалом населення України демонструє не високий рівень довіри до політичних та громадських діячів та заперечує цілковиту авторитетність думки останніх. За результатами опитування респондентів у 18 областях України щодо трійки авторитетних людей, які мають вплив на їхню думку та вибір, лише 7 відомих імен отримали більше 10 згадок. При цьому практично 50% респондентів не змогли визначитися з вибором.
 

Така велика кількість тих, що не визначилися (50%), показує дві тенденції. З одного боку негативну, з другого позитивну. В першу чергу ми бачимо велику недовіру до громадських та політичних діячів і відповідно відсутність серед них авторитетів як таких. Відсутність відвертих лідерів. Але з другого боку цей показник говорить і про відсутність тиску чиєсь думки на суспільство, отже громадяни готові тверезо і не заангажовано оцінювати діяльність влади і вимагати задекларованих результатів.
 

Українці демонструють чітку громадянську позицію, яка орієнтована на: вступ у ЄС, демократизацію суспільства, докорінне реформування країни, люстрацію, встановлення верховенства права та свободи слова.
 

Населення прихильно ставиться до Євроінтеграційних процесів у країні, ефективна робота у цьому напрямку безумовно додасть авторитету владі. Виборець не спирається на думки авторитетів при власному виборі, але разом з тим визначає вплив найбільш відомих політичних осіб країни на нього.
 

В загальному, виборці задоволені оновленням влади.
 

Очікування від Президента лежать в основному в площині військової міці та зовнішньої політики, в той час як вимоги до Прем'єр-міністра та уряду лежать у площині покращення економічної ситуації в країні, зокрема зменшення темпів інфляції та зростання рівня життя пересічного мешканця.
 

Від парламенту очікують стрімкого і злагодженого голосування за реформи, ініціювання змін, забезпечення верховенства права в країні та боротьби з корупцією. Місцева влада повинна відповідати за створення робочих місць і рішення комунальних проблем.
 

Від влади усіх рівнів очікують максимально тісної і конструктивної співпраці.
 

Завантажити дослідження